zde se nacházíte:
Úvod > Magazín > Brigáda a úřad práce

Brigáda a úřad práce

Co je nového

Jste v evidenci úřadu práce a hledáte si přivýdělek? Ne každý může (z různých důvodů) nastoupit do zaměstnání na plný úvazek a tak si hledá jen možnost nějakého vedlejšího výdělku.

V minulosti bylo běžné, že si lidé při evidenci na úřadu práce současně přivydělávali prostřednictvím práce konané na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Byla zde drobná omezení, ale obě varianty byly možné. Od podzimu 2017 se však pravidla pro takovýto přivýdělek zpřísnila. Jaké jsou tedy aktuální podmínky takovéto spolupráce?

Po dobu evidence na úřadu práce již není možné mít současně uzavřenu dohodu o provedení práce. Bez ohledu na to, v jaké výši by byl váš příjem z této dohody, úřad práce by vás jednoduše z evidence vyřadil.

Možnost uzavření dohody o pracovní činnosti (dále jen „DPČ“) naopak zůstala, avšak podmínky se zde také trochu zpřísnily. Předně je nutné uzavření DPČ neprodleně nahlásit na úřad práce. Po dobu trvání DPČ vám úřad práce pozastaví výplatu dávek podpory v nezaměstnanosti a obnoví ji až po ukončení DPČ. POZOR! K pozastavení těchto dávek dojde vždy, bez ohledu na to, zda máte na DPČ nějaký příjem nebo nikoliv. Proto doporučujeme DPČ ukončit ihned, jakmile přestanete vykonávat sjednanou činnost, a nečekat na uplynutí doby, na kterou byla DPČ sjednána.

Další velmi důležitou podmínkou je dodržení maximálního výdělku. Ten může být maximálně do výše poloviny minimální mzdy. V roce 2018 činí minimální mzda 12.200,- Kč. Výše výdělku na základě DPČ při souběžné evidenci na úřadu práce tak může být nejvýše 6.100,- Kč hrubého. Každý měsíc je pak nutné dokládat na úřad práce potvrzení o výši hrubé mzdy za uplynulý kalendářní měsíc.

Jedna rada na závěr – pokud si nejste jisti, co vše máte na úřad práce hlásit, doporučujeme oznámit jim vždy veškeré změny související s vašim výdělkem či zaměstnáním. Vyhnete se tak nežádoucímu vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace